Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Aktualności

Powrót

2009-09-15 Drapieżnikom na ratunek

Polowania na rysie, wilki, niedźwiedzie i niszczenie środowiska naturalnego doprowadziły do prawie całkowitego wyginięcia tych zwierząt w Europie Zachodniej. Choć w Polsce duże drapieżniki wciąż żyją, ich przetrwanie nie jest pewne. Dziś dostrzegamy rolę tych gatunków w naturalnych ekosystemach - jako strażników równowagi i zdrowia w przyrodzie. Jednak czy to wystarczy, żeby je uratować?

Tylko nieliczne regiony Polski mogą się pochwalić obecnością dużych drapieżników. Wilki można jeszcze spotkać w dużych lasach na wschód od Wisły. Rysie są w stanie przeżyć, jedynie w najdzikszych zakątkach północno - wschodniej Polski (populacja nizinna) i w południowo - wschodniej części kraju (populacja karpacka). Niewielka, sztucznie zasiedlona, populacja rysi egzystuje też w Puszczy Kampinoskiej. Niedźwiedzie występują już tylko na południowych i południowo - wschodnich (górskich) krańcach Polski.

Pomimo ścisłej ochrony dużych drapieżników w Polsce ich liczba zaledwie utrzymuje się na stałym poziomie. Nie zajmują one nowych miejsc, a terytorium występowania rysia nawet się skurczyło. Oznacza to, że dotychczasowa ochrona jest niewystarczająca i konieczne są bardziej zdecydowane działania. Wśród najważniejszych zagrożeń dla przetrwania dużych drapieżników należy wymienić: dzielenie dużych kompleksów leśnych na mniejsze obszary i przekształcanie środowiska naturalnego, a także kłusownictwo oraz ograniczanie ilości dostępnego pokarmu - nadmierny odstrzał jeleni i saren, czy przemysłowy zbiór owoców runa leśnego. W najbliższych latach wraz z rozwojem gospodarczym pojawią się nowe zagrożenia, związane z niewłaściwie prowadzoną rozbudową infrastruktury drogowej, turystycznej i miejskiej. Aby ocalić te piękne zwierzęta w naszym kraju, WWF Polska, we współpracy z zespołem naukowców, przygotował projekt, który ma skutecznie wesprzeć ochronę polskich wilków, rysi i niedźwiedzi.

W ich działania zaangażowali się znani Polacy, w tym Marek Niedźwiedzki (honorowy ambasador niedźwiedzi) i lider zespołu Wilki Robert Gawliński (honorowy ambasador wilków).

Źródło: www.wwf.pl
 


Drukuj treść

Zobacz archiwum