Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Aktualności

Powrót

2009-12-02 O owadach w PN "Bory Tucholskie"

W siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach, w dniu 26 listopada br. odbył się ostatni już wykład z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą. Interesującej prelekcji pt.: „Fascynujący świat owadów” wysłuchało aż 120 osób. Dr Anna Krzysztofiak oraz dr Lech Krzysztofiak przybliżyli przybyłym te nie do końca poznane, ale jakże zadziwiające zwierzęta. Szacuje się, że na Ziemi jest ich ponad 2 miliony, jednak opisano jedynie połowę z nich. Najmniejsze mają niecałe 0,2mm zaś te największe przekraczają 160mm. Zadziwiające jest również ich ubarwienie, które często bywa inspiracją dla artystów. Ma ono dwojakie znaczenie. Po pierwsze pozwala owadowi ukryć się na tle jego środowiska, a po drugie ma odstraszyć ewentualnego drapieżnika

 

Prelegenci są autorami przewodników do oznaczania trzmieli oraz mrówek środowisk leśnych Polski. W związku z tym przygotowali niespodziankę dla uczestników wykładu rozdając kilkanaście egzemplarzy tych opracowań. Otrzymali je głównie nauczyciele, aby mogli rozpalić pasję poznawania owadów wśród młodzieży.

Następny wykład z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą odbędzie się dopiero 25 marca 2010 roku, ale już dzisiaj Park Narodowy „Bory Tucholskie” zaprasza wszystkich zainteresowanych.

 

Beata Grabowska

Park Narodowy „Bory Tucholskie”


Drukuj treść

Zobacz archiwum