Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Aktualności

Powrót

2012-01-26 Świat bez nas. Kolejna książka do wygrania

Z okazji piętnastolecia istnienia naszego stowarzyszenia trwa nieustający konkurs pod hasłem "15 książek na 15-lecie", który realizujemy wspólnie z portalem www.chojnice24.pl. W tym tygodniu do wygrania dziewiąta już książka.

W swojej opowieści pt. "Świat bez nas" Alan Weisman opisuje, w jaki sposób rozpadłaby się i ostatecznie znikła nasza rozległa światowa infrastruktura, gdyby zabrakło ludzi. Wyjaśnia też, które z przedmiotów codziennego użytku mogłyby zostać unieśmiertelnione jako skamieniałości. Opowiada, że miedziane rury i przewody zostałyby zgniecione w nędzne pasma czerwonawej skały; dlaczego niektóre z naszych najstarszych budynków mogłyby stać się ostatnimi trwającymi bastionami architektury; oraz że tworzywa sztuczne, posągi z brązu, fale radiowe i kilka cząsteczek stworzonych przez człowieka stałyby się naszymi najtrwalszymi darami dla Wszechświata.

"Świat bez nas" ukazuje w jaki sposób zaledwie kilka dni po zniknięciu człowieka zalanie tuneli nowojorskiego metra zaczęłoby podkopywać fundamenty miejskich budynków i w miarę rozpadu miast asfaltowe dżungle ustąpiłyby miejsca prawdziwym. Książka Weismana opisuje różnorodne drogi powrotu zarówno chemicznie wspomaganych, jak i organicznych upraw do stanu naturalnej dzikości, rozkwit miliardowych ptasich stad i zagładę karaluchów w nieogrzewanych, bezludnych miastach. Opierając się na wiedzy inżynierów, meteorologów, konserwatorów sztuki, zoologów, nafciarzy, biologów morskich, astrofizyków, przywódców religijnych od rabinów po Dalaj Lamę, oraz paleontologów – opisujących przedludzki świat, zamieszkiwany przez takich przedstawicieli megafauny, jak leniwce olbrzymie, wyższe od mamutów – Weisman pokazuje, jak mogłaby wyglądać dziś nasza planeta, gdyby nas nie było.

Zaczynając od miejsc, w których już nie ma ludzi (ostatniej połaci pierwotnej europejskiej puszczy, koreańskiej strefy zdemilitaryzowanej i Czarnobyla), Weisman ukazuje niezwykłą zdolność Ziemi do gojenia swoich ran. Pokazując, które zniszczenia spowodowane przez człowieka są nie do naprawienia, i które z naszych największych dzieł sztuki i kultury przetrwałyby najdłużej, opowieść Weismana podąża ostatecznie do radykalnego, lecz przekonywającego rozwiązania, które nie ma związku z naszą zagładą. Oto mistrzowski przykład książki popularnonaukowej, która, jak żadna inna – opierając się na niezwykłym, fascynującym pomyśle, opisanym w znakomitym stylu – dogłębnie rozważa nasz wpływ na planetę. (źródło www.czytelnia.onet.pl)


Fotogaleria:

Drukuj treść

Zobacz archiwum