Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Aktualności

Powrót

2012-07-30 Zakończył się obóz antyatomowy. Jest koalicja

W nadmorskim Lubiatowie zakończył się wczoraj (29.07) tygodniowy Obóz Antyatomowy. Trzy komitety mieszkańców z gmin wyznaczonych przez Polską Grupę Energetyczną jako potencjalne miejsca budowy elektrowni jądrowej zawiązały w czasie jego trwania Koalicję "Pomorze bez Atomu".

Osoby, które od dawna działają w lokalnych komitetach przeciwko energetyce jądrowej w gminach Mielno, Choczewo i Krokowa zdecydowały się połączyć siły i zainicjować Koalicję „Pomorze bez atomu”.

Tak obóz został podsumowany przez Tadeusza Pastusiaka z komitetu mieszkańców „Nie dla atomu w Lubiatowie, gmina Choczewo”: - Cieszymy się, że mogliśmy gościć u siebie Obóz Antyatomowy. Przez cały tydzień odbywały się tu warsztaty, wykłady i mieliśmy okazję wymiany wiedzy i doświadczeń na temat prowadzenia kampanii przeciwko energetyce jądrowej. To dla nasz ogromnie ważne, bo teraz mamy więcej narzędzi do prowadzenia działań i mamy lepsze zaplecze merytoryczne i eksperckie. Zawiązanie Koalicji „Pomorze bez Atomu” pokazuje, że nie ma zgody na atom w żadnej z trzech wytypowanych przez PGE gmin. Od teraz będziemy działać razem w obronie Pomorza i naszego bezpieczeństwa przed chorym pomysłem budowy elektrowni jądrowej nad polskim Bałtykiem.

Kolektyw organizacyjny Obozu Antyatomowego Lubiatowo 2012 ocenił, że sam obóz był ogromnym sukcesem ruchu antyatomowego i podkreśla, że mimo różnorodności uczestników i odmiennych poglądów na wiele kwestii światopoglądowych udało się doprowadzić do konsolidacji ruchu antyatomowego, podnieść poziom wiedzy polskich i zagranicznych działaczy oraz wypracować wspólną strategię kolejnych działań. W przygotowaniach do obozu oraz w samym obozie wzięli udział także działacze Stowarzyszenia "Wspólna Ziemia".
 
- W warsztatach, dyskusjach i prelekcjach prowadzonych na terenie obozu wzięły udział setki osób. Na stałe obozowało tu przez tydzień ok. 200 osób, a w różnych punktach programu brali udział mieszkańcy gminy Choczewo oraz turyści odwiedzający lubiatowskie plaże. Obóz odwiedził wójt gminy Choczewo, spotkaliśmy się z wieloma słowami wsparcia i dużym zaangażowaniem ze strony społeczności lokalnych. Widać, że sprzeciw wobec planów PGE odnośnie budowy elektrowni jądrowej na tym terenie stale rośnie – podsumowała Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Obozu Antyatomowego Lubiatowo 2012.

W niedzielę działacze antyatomowi odwiedzili Gdańsk, gdzie odbyła się demonstracja pod hasłem „Pomorze bez atomu”. Wzięło w niej udział około 200 osób z Polski i zagranicy.


Fotogaleria:

Drukuj treść

Zobacz archiwum