Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Aktualności

Powrót

2009-12-18 Pośle Stanke, oczekujemy na odpowiedź!

Do najnowszego numeru "Czasu Chojnic" dołączona jest zgrabna broszurka prezentująca działalność Piotra Stanke, chojnickiego posła na Sejm RP. Folder ten to kawał dobrej roboty speca od politycznego marketingu oraz PR. Wzrok przyciągają ładne zdjęcia z przedstawicielami szerokiego spektrum potencjalnych wyborców - jest duchowny w purpurze, są mundurowi, uśmiechnięta młodzież, niepełnosprawni, lokalni sportowcy. Jest też następująca deklaracja posła Stanke: "(...) Staram się aktywnie obserwować bieżące sprawy dotyczące życia społecznego, gospodarczego i politycznego w naszym kraju, szczególnie zaś Pomorza i Kaszub (...)". Tymczasem już od dwóch tygodni Stowarzyszenie "Wspólna Ziemia" oczekuje na odpowiedź posła Stanke na kilka prostych pytań dotyczących jego stosunku do genetycznie modyfikowanych organizmów i stanowiska jakie zajmie w momencie głosowania nad aktami prawnymi regulującymi w Polsce kwestie GMO. Spośród 27 pomorskich parlamentarzystów tylko jeden zechciał nam odpowiedzieć. Był to poseł Andrzej Jaworski. Zatem pan Stanke nie jest odosobniony w ignorowaniu społecznej organizacji ekologicznej zainteresowanej zdrowiem i bezpieczeństwem polskiego społeczeństwa. Jak się jednak mają do tego umieszczone w broszurce słowa posła Stanke: "Jako poseł bardzo dużą wagę przywiązuję do kontaktów z wyborcami"? Chyba nijak.

Poniżej umieszczamy fragment listu wysłanego do wszystkich parlamentarzystów z województwa pomorskiego w ramach akcji społecznej "Zadaj pytania posłom i senatorom". Wciąż liczymy, że zechcą nam odpowiedzieć.
 

Biorąc pod uwagę, że zadaniem Posła/Senatora jest reprezentować głos swoich wyborców, zwracamy się do Pani/Pana z prośbą o odpowiedź na poniższe pytania. Pytania te są umieszczone także na stronie internetowej http://icppc.pl/stanowiska/ Z przyjemnością umieścimy tam również Pani/Pana odpowiedzi. W ten sposób szersze grono wyborców będzie miało szansę zapoznać się z Pani/Pana stanowiskiem. Odpowiedzi prosimy odesłać na adres: info@wspolnaziemia.org.

PROSIMY O KRÓTKIE ODPOWIEDZI na poniższe PYTANIA – DZIĘKUJEMY!

1.    Czy Pani/Pana zdaniem, szansą polskiego rolnictwa i przetwórstwa jest:

a) produkcja wysokiej jakości żywności metodami tradycyjnymi i ekologicznymi?

b) produkcja niezdrowej żywności z użyciem GMO i dużej ilości środków chemicznych?

 

2.    Czy popiera Pan/Pani stanowisko zdecydowanej większości Polaków, którzy chcą jeść żywność bez GMO

i chcą aby Polska była krajem wolnym od GMO?

 

3.   Czy jest Pani/Pan świadoma/y, że we wszystkich krajach, w których zezwolono na polowe uprawy odmian GMO, nastąpiło zanieczyszczenie upraw tradycyjnych i ekologicznych pomimo stosowania zalecanych stref buforowych między tymi uprawami zgodnie z obowiązującymi przepisami?

 

4.   Czy popiera Pani/Pan ideę całkowitego zakazu na uprawy polowe odmian GMO w Polsce w tym szczególnie wprowadzenia w trybie natychmiastowym zakazu upraw kukurydzy MON810 (idąc za przykładem Francji, Niemiec, Węgier, Austrii, Luksemburga, Grecji, Włoch)?

 

5.   Czy jest Pani/Pan świadoma/y, że niezależne badania przeprowadzone w czterech różnych krajach europejskich (Francja, Rosja, Włochy, Austria) wykazały, że szczury i myszy karmione paszą z GMO miały poważne zmiany w komórkach wątroby, trzustki i jąder a w drugim – trzecim pokoleniu wykazywały obniżoną płodność?

 

6.    Czy poprze Pani/ Pan odrzucenie projektu nowej ustawy o GMO, która otwiera Polskę na komercyjne uprawy GMO, oszukuje Polaków wmawiając im, że jest możliwe współistnienie/sąsiadowanie upraw GM z uprawami tradycyjnymi, ignoruje stanowiska Sejmików Wojewódzkich oraz jest niezgodna z Konstytucją RP?

7.    Czy jest Pani/Pan gotowa/y wziąć osobistą odpowiedzialność za uwolnienie GMO do środowiska?

 

Całość listu wysłanego przez Stowarzyszenie "Wspólna Ziemia" do pomorskich parlamentarzystów na ich oficjalne państwowe e-maile można przeczytać tutaj. Zachęcamy do powielania pytań i indywidualnego posyłania ich posłom i sentorom. Adresy można znaleźć na www.sejm.gov.pl.


Fotogaleria:

Drukuj treść

Zobacz archiwum