Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Aktualności

Powrót

2012-10-22 Burmistrz i zagłuszanie powrócą na wokandę

W dniu dzisiejszym Sąd Okręgowy w Słupsku uchylił zaskarżone przez "Wspólną Ziemię" postanowienie Sądu Rejonowego w Chojnicach dotyczące umorzenia postępowania przeciwko burmistrzowi Chojnic Arseniuszowi Finsterowi.

Ciągnąca się od ponad roku sprawa dotyczy uporczywego zakłócania przez burmistrza Finstera ulicznego protestu zorganizowanego we wrześniu minionego roku przez przeciwników prywatyzacji ostatniego w mieście przedszkola samorządowego. Burmistrz, korzystając z profesjonalnego nagłośnienia z zasobów Chojnickiego Domu Kultury, przekrzykiwał i zagłuszał przemawiających wówczas na Starym Rynku uczestników protestu. W sierpniu br. chojnicki sąd umorzył toczące się przeciwko Finsterowi postępowanie argumentując to nieobecnością na drugiej z kolei rozprawie przedstawiciela oskarżyciela posiłkowego, czyli Stowarzyszenia "Wspólna Ziemia". Dzisiejsze postanowienie słupskiego sądu oznacza powrót sprawy na wokandę i pozwala mieć nadzieję, że w końcu - po próbach zakończenia sprawy z przyczyn formalnych - dojdzie do merytorycznego rozstrzygnięcia sporu.

W uzasadnieniu do dzisiejszego - korzystnego dla nas - postanowienia Sądu Okręgowego w Słupsku przyznano rację naszym argumentom podnoszonym w zażaleniu. Przewodnicząca posiedzenia uznała, iż "(...) reprezentujący skarżące Stowarzyszenie R. Sawicki usprawiedliwił swoją nieobecność i wnosił o odroczenie rozprawy w dniu 21 sierpnia 2012 r., usprawiedliwienie zaś było należyte w rozumieniu art. 117§2 kpk w zw. z art. 38§1 kpw.".
 
Ponadto słupski sąd dopatrzył się w rozstrzygnięciach chojnickiego sądu poważnych błędów proceduralnych, które także wskazują na zasadność naszego zażalenia. Postanowienie Sądu Okręgowego w Słupsku wraz z uzasadnieniem zamieszczamy w załączeniu.

W słupskim sądzie stawił się dziś Radosław Sawicki, prezes "Wspólnej Ziemi", wraz z radcą prawnym Markiem Sosnowskim, który podczas posiedzenia odwoławczego reprezentował stowarzyszenie przed sądem.


Fotogaleria:
burmistrz Chojnic Arseniusz Finster / wrzesień 2011
Pliki do pobrania:
postanowienie str. 1 (968 kB)
postanowienie str. 2 (907 kB)

Drukuj treść

Zobacz archiwum