Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Aktualności

Powrót

2013-12-10 Promocja wspomnień Dominika Stoltmana

Dzisiejsze (10.12) spotkanie promujące książkę Dominika Stoltmana, które odbyło się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej, zgromadziło około trzydzieści osób z Chojnic, Brus, Powałek oraz Swornegaci. Historia sprzed siedemdziesięciu lat wciąż wzbudza emocje.

Spotkanie poprowadził Radosław Sawicki, prezes "Wspólnej Ziemi" i redaktor wydawnictwa. Opowiedział o trwających przez trzy lata dążeniach do wydania w języku polskim i w formie książkowej wspomnień Dominika Stoltmana, dawnego mieszkańca Powałek, który spisał i opublikował je w 1994 roku w języku angielskim na terenie Szkocji. Polskojęzyczne wydanie książki "Zaufaj mi, przeżyjesz" w nakładzie 300 egzemplarzy możliwe było dzięki dotacjom uzyskanym od Gminy Chojnice oraz Powiatu Chojnickiego, a także dzięki hojnym darowiznom osób prywatnych. Patronat medialny nad wydawnictwem objęli: portal chojnice24.pl, tygodnik "Czas Chojnic" oraz portal historyczny historykon.com.

Wśród uczestników dzisiejszego spotkania znaleźli się krewni autora wspomnień oraz osoby zainteresowane regionalną historią Ziemi Chojnickiej, szczególnie historią TOW "Gryf Pomorski" w Borach Tucholskich. Po prezentacji wydawnictwa przez prowadzącego rozgorzała żywa dyskusja na tematy lokalne i makropolityczne, których osią stała się ocena postaw przyjmowanych przez Polaków na terenie Pomorza w czasie II wojny światowej.


Fotogaleria:

Drukuj treść

Zobacz archiwum