Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Aktualności

Powrót

2009-09-08 Co ze zużytymi bateriami?

Zużytych baterii nie można wyrzucać tak jak zwykłych śmieci. Teraz sklepy mają obowiązek nieodpłatnie przyjąć zużyte baterie - informuje Gazeta Wyborcza Zielona Góra. Nowe przepisy weszły w życie wczoraj.

- Baterie muszą przyjmować wszystkie sklepy, które prowadzą sprzedaż baterii i sprzętu elektronicznego, a powierzchnia tych sklepów przekracza 25 m kw. - wyjaśnia Janusz Tylzon, inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. Przy czym istotna jest tu tylko powierzchnia handlowa sklepu, do której nie wliczają się na przykład magazyny. - W niektórych zielonogórskich sklepach widziałem, że pojemniki na zużyte baterie były wystawione już od miesiąca - dodaje. Każdy sklep, w którym będzie można zostawić baterie, musi mieć podpisaną umowę z odbiorcą.

Zużyte baterie możemy oddać w każdej ilości, inaczej niż w przypadku akumulatorów samochodowych. - Zdążyliśmy już się przyzwyczaić, że kupując nowy akumulator, zwracamy stary, albo zostawiamy kaucję - mówi Tylzon. WIOŚ ma obowiązek kontrolować wszystkie podmioty sprowadzające i wprowadzające baterie na rynek. Obowiązek kontroli sprzedawców detalicznych spoczywa na Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra, Piotr Wołkowski, www.gazeta.pl

 


Drukuj treść

Zobacz archiwum