Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Sumienie Czarnej Owcy - blog Radka Sawickiego

Powrót

2011-04-11 Chojnice. Miasto wyznaniowe

Welcome to Chojnice! Witamy w mieście wyznaniowym! To tutaj Urząd Miasta jest oficjalnym współorganizatorem Drogi Krzyżowej i za pieniądze podatników drukuje książeczkę z religijnymi rozważaniami na czas Wielkiego Piątku! To tutaj burmistrz w majestacie swej funkcji naucza obywateli właściwej postawy moralnej, tłumaczy sens Męki Pańskiej oraz agituje na rzecz aktywnego udziału w katolickiej procesji.

Oto ubiegłoroczne przesłanie wielkanocne, które do katolickich wiernych (i nie tylko) wypłynęło prosto z chojnickiego Ratusza: "Od pokoleń my Polacy w okresie przygotowań do Wielkiej Nocy jednoczymy się przy Krzyżu Chrystusowym, by wspólnie rozpamiętywać Mękę Pańską, wsłuchać się w głos własnych sumień, rozważyć przekaz, jaki niesie za sobą śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Z jednej strony widzimy własne słabości, grzeszność naszej natury, ulotność życia, z drugiej strony symbol Krzyża jest dla nas nadzieją w pokonywaniu trudności i zmaganiu się z ciężarem problemów jakie niesie życie". To nie jest cytat z przemowy któregoś z hierarchów Kościoła katolickiego, to fragment listu podpisanego przez burmistrza miasta Chojnice Arseniusza Finstera i adresowanego do mieszkańców; listu opublikowanego w stricte religijnym wydawnictwie współfinansowanym przez chojnicki Urząd Miasta w kwocie 7 tysięcy złotych. Tak było w minionym roku.

Jak przed kilkoma dniami doniosły media, w bieżącym roku Urząd Miasta Chojnice także będzie współorganizował Drogę Krzyżową. Burmistrz podjętą decyzję uzasadnia pełnym przekonania stwierdzeniem: "Droga Krzyżowa w Chojnicach jest wydarzeniem religijnym i również społecznym, nie ma co ukrywać. Dlatego w taki sposób włączamy się w to." Mamy zatem nową religijną tradycję w naszym z założenia świeckim urzędzie i samorządzie. Oto, decyzją burmistrza Finstera, wszyscy chojniccy ateiści, agnostycy, wyznawcy religii innych niż rzymsko-katolicka, obdarzeni zostali jakże ekumenicznym w swej wymowie zaszczytem finansowania doznań i przeżyć religijnych swych sióstr i braci katolików. Wszak my, Polacy, jednoczymy się przy Krzyżu Chrystusowym. Wszyscy, bez wyjątku.

Cóż, wyprzedzając wściekłe ataki na moją osobę pragnę poinformować wszem i wobec, że nie mam nic przeciwko religijności i jej przejawom, także w sferze publicznej. Jednak jestem zdecydowanym zwolennikiem przestrzegania konstytucyjnego zapisu o oddzieleniu państwa od Kościoła. Niechaj więc katolicy uczestniczą w Drodze Krzyżowej, niechaj i burmistrz uczestniczy i naucza rozumieć sens Męki Pańskiej. Ale niech to się nie dzieje za publiczne pieniądze.

Amen!

Do poczytania w temacie:

1) Opis udziału Urzędu Miasta Chojnice w organizacji Drogi Krzyżowej w roku 2010 zamieszczony na prywatnym blogu chojnickiego dziennikarza Jurka Erdmana (31 marca 2010): kliknij TUTAJ.

2) Relacja chojnickiego Radia Weekend z 30 marca 2010 nt. udziału chojnickiego Ratusza w organizacji Drogi Krzyżowej w roku 2010: kliknij TUTAJ.

Post scriptum:

Konstytucja RP z 1997 w art. 25 ust. 2 głosi: „Władze publiczne w RP zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”.


Fotogaleria:
okładka mojego tomiku pełnego szczerej młodzieńczej poezji z lat 1994-2000 / wydany w roku 2003 / teraz szkołę zamienić można na urząd
rok 2010 / burmistrz Chojnic tłumaczy podatnikom (za ich pieniądze) co jest dobre a co nie...

Drukuj treść

Zobacz archiwum