Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Sumienie Czarnej Owcy - blog Radka Sawickiego

Powrót

2013-04-05 Zamiatanie pod ratuszowy dywan

Obywatel w konfrontacji z urzędniczą maszyną ma marne szanse na to, by udowodnić swoją (oczywistą) rację, wyegzekwować przestrzeganie prawa bądź spowodować zmianę nawyków rządzących. Oto (kolejny) przykład z Chojnic.

Sprawa stypendiów dla wyróżniających się sportowców. Pisałem o tym tutaj i tutaj. Temat podchwyciły media i wszystkim wydawało nam się, że przyznawanie kwot 3000 zł miesięcznie dla piłkarzy, którzy nie zdążyli nawet raz kopnąć piłki w chojnickich barwach jest nie fair! Podobnie jak przyznawanie stypendiów dla pięściarek przez prezesa ich rodzimego klubu, który jednocześnie jest szefem Kapituły Stypendialnej.

Stowarzyszenie "Wspólna Ziemia", któremu prezesuję, posłało prośbę o kontrolę prawidłowości przyznawania stypendiów sportowych w Chojnicach do Najwyższej Izby Kontroli. Odpowiedź okazała się rozczarowująca - NIK realizuje swoje roczne plany, a w tych na rok 2013 nie ma badania wydatkowania w samorządach pieniędzy na sport. Zaś na doraźne interwencje NIK nie ma pieniędzy i mocy przerobowych.

Napisaliśmy kolejny wniosek o kontrolę - tym razem do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku. Okazało się jednak, że organ ten nie działa w oparciu o wnioski od organizacji pozarządowych. Prośbę o kontrolę musiałby zgłosić sam samorząd! Cóż za niefart! Ratuszowi raczej na tym nie zależy! RIO zwróciło się jednak do przewodniczącego chojnickiej Rady Miejskiej z prośbą o wyjaśnienie sprawy i poinformowanie RIO o wyniku autokontroli. Zatem przyjrzenie się sprawie stypendiów zlecono Wydziałowi Kontroli Wewnętrznej Urzędu Miejskiego w Chojnicach. To trochę tak jakby Marcinowi Gruchale zlecono kontrolę prezesury Andrzeja Mielke w klubie Gruchała Team. Nie wróżyło to rewolucyjnych odkryć i zmasowanej krytyki.

Kopię protokołu z kontroli WKW Urzędu Miejskiego załączam do artykułu. Dokument ten obfituje w wiele ciekawych stwierdzeń, jednak bez wątpienia hitem nad hitami jest następujące, ze strony 4: "Opisana sytuacja, tj. występowanie w barwach klubu, reprezentowanie miasta Chojnice, ani odnoszenie szczególnych osiągnięć w ramach reprezentacji miasta nie jest warunkiem przyznania stypendium. (...) Stypendium sportowe może być przyznane zawodnikowi, który gra co najmniej w IV lidze piłki nożnej mężczyzn." Cóż za radosna i odkrywcza informacja! Od widzimisię burmistrza zależy zatem to czy nagle nie zacznie on z miejskiego budżetu Chojnic wspierać zawodników Bytovii Bytów, Elany Toruń czy też  Rakowa Częstochowy. Wszak warunek byłby spełniony!

Polecam także lekturę strony 7 (ostatniej) z załączonej kopii protokołu z prac Wydziału Kontroli Wewnętrznej. Na doniosłe pytanie czy Andrzej Mielke, jako prezes klubu sportowego i przewodniczący Kapituły Stypendialnej w jednej osobie, powinien rozpatrywać swój własny wniosek o stypendia dla bokserek Boxing Team, otrzymujemy jakże świeżą w swym panoramicznym spojrzeniu odpowiedź: "Z treści protokołu wynika, że członkowie Kapituły zgodnie podjęli decyzję o przyznaniu zawodnikom stypendium po rozpatrzeniu wniosków. Zatem ocena pana Andrzeja Mielke nie miała żadnego wpływu na podjęcie tej decyzji. Zakładając, że pan Andrzej Mielke jako wnioskodawca wyłączyłby się z głosowania, to i tak wynik głosowania byłby jednoznaczny (3 głosy za, 1 osoba by się wstrzymała, 0 przeciw)." Cóż można do tego dodać? Chyba tylko: Alleluja i do przodu!

Tymczasem burmistrz po staremu rozdaje kasę zawodnikom "Chojniczanki", Red Devils oraz pięściarkom z Boxing Team. Co prawda informacji o tym nie znajdziesz, drogi chojniczaninie, w zakładce Stypendia Sportowe na stronie Urzędu Miejskiego, jednak o fakcie tym, przemilczanym na piątkowych konferencjach prasowych w Ratuszu, doczytać można w zarządzeniach burmistrza Arseniusza Finstera umieszczonych na BIP-ie (nr 27 z dnia 8.03.2013, nr 13 z dnia 12.02.2013 oraz nr 9 z 4.02.1013).


Fotogaleria:
Pliki do pobrania:
protokół kontroli WKW UM (3,226 kB)
pismo Wspólnej Ziemi do RIO (39 kB)

Drukuj treść

Zobacz archiwum