Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Sumienie Czarnej Owcy - blog Radka Sawickiego

Powrót

2013-10-23 Pytania do Ratusza

W dniu dzisiejszym (23.10) w imieniu Stowarzyszenia "Wspólna Ziemia" skierowałem do Urzędu Miejskiego w Chojnicach wniosek o udostępnienie informacji publicznych dotyczących wybranych decyzji i działań chojnickiego Ratusza. Treść pisma w całości zamieszczam poniżej.

Na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) proszę o udostępnienie informacji publicznych w następującym zakresie:

1) BASZTA przy ulicy Jeziornej

W roku 2009 sprzedana została za kwotę 50.000 zł średniowieczna baszta przy stadionie „Chojniczanki”, pozostająca dotychczas w zasobach spółki miejskiej ZGM. W roku 2007 burmistrz Chojnic Arseniusz Finster wypowiadał publicznie następujące deklaracje: - W prezencie od miasta (nabywca – przyp. autora) dostanie gotowy projekt, a na jego realizację dostanie 3 lata. Jeśli w tym czasie nic się z budynkiem nie zmieni, baszta wróci na własność miasta. Nie popełnimy tego samego błędu, co z Wieżą Ciśnień, którą miasto sprzedało za symboliczną złotówkę, a nie zobowiązało prawnie nowego właściciela do szybkiego remontu.

źródło: naszemiasto.pl

Od momentu sprzedaży baszty przy ul. Jeziornej minęły cztery lata. Remont obiektu nie został rozpoczęty. Zatem proszę o informację na jakim etapie jest proces egzekwowania odzyskiwania na własność Miasta Chojnice w/w baszty?

2) KOORDYNATOR ds. outsourcingu

Jak donosiły przed kilkoma tygodniami lokalne media, Urząd Miejski w Chojnicach zatrudnił koordynatora ds. outsourcingu. Jego zadaniem jest pozyskanie najemców lokali należących do przedsiębiorcy z Kartuz, pana Górskiego, właściciela budynku przy ul. Sukienników (dawny szpital). Portal chojnice24.pl w dniu 8.10.2013 roku podał następującą informację: Jak poinformował burmistrz, Sopocka Szkoła Wyższa badała rynek i jest potencjał, jeśli chodzi o  kadrę. Tymczasem zatrudniona osoba także informuje, że bada rynek: - Przed rozmowami z inwestorami musimy wiedzieć, jaki jest potencjał rynku pracy w promieniu 40 km od miastapowiedział Arkadiusz Marciszek  (portal chojnice24.pl, informacja z dnia 23.09.2013). W związku z powyższym poproszę o odpowiedzi na następujące pytania:

- Czy koordynator ds. outsourcingu zatrudniony przez Urząd Miejski bada lokalny rynek pracy, czy też rynek ten zbadała już Sopocka Szkoła Wyższa?

- Jeśli wymagane badania potencjału rynku pracy wykonała SSW to czy zatrudniony urzędnik weryfikuje te badania czy też prowadzi je niezależnie? Jeśli tak, to po co (dotyczy obu opcji)?

- W jakim trybie zatrudniony został koordynator ds. outsourcingu?

- Dlaczego powołano nowe stanowisko pracy (koordynator ds. outsourcingu), skoro do zadań istniejącego już w strukturze Urzędu Miejskiego w Chojnicach i zatrudniającego kilka osób Wydziału Programów Rozwojowych i Współpracy Zagranicznej należą m. in. następujące zadnia: 1) przygotowywanie ofert dla inwestorów krajowych i zagranicznych w zakresie możliwości inwestowania na terenie miasta oraz prowadzenia szerokiej ich promocji; 2) pozyskiwanie inwestorów oraz ich kompleksowa obsługa? (Regulamin Organizacyjny Urzędu Miejskiego w Chojnicach)

- Czy Urząd Miejski w Chojnicach podjął jakiekolwiek wysiłki, by zapewnić najemców innym niż p. Górski posiadaczom lokali w Chojnicach, którzy mają trudności z ich wynajmem? Jeśli tak, to jakie? Jeśli nie, to dlaczego faworyzowany jest tylko jeden z podmiotów?

- Budynek należący do p. Górskiego (część dawnego szpitala od strony ul. Sukienników) został sprzedany przez Miasto Chojnice pod warunkiem przeznaczenia go na cele edukacyjne. Jak ma się potencjalny outsourcing (np. usługi księgowe czy biurowe) do realizacji celów edukacyjnych?

3) ORGANY dla kościoła gimnazjalnego

W dniu 22.10.2013 roku portal chojnice.24.pl napisał: Zaoszczędzone 250 tys. zł ze schetynówki na osiedlu Kolejarz przeniesione ma zostać na nowe zadanie inwestycyjne, jakim jest zakup organów do kościoła gimnazjalnego. W zamian za dotację od miasta i na podstawie umowy zawartej z parafią pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, będzie na niej spoczywał obowiązek organizacji nieodpłatnych i powszechnie dostępnych koncertów co najmniej dwa razy w miesiącu.

Poproszę o przesłanie skanu w/w umowy zawartej z parafią pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Proszę także o odpowiedź na następujące pytania:

- Jak długo trwał będzie każdy z koncertów? W jakie dni będą się odbywały? Kim będą wykonawcy koncertów? Przez jak długi okres czasu parafia organizować będzie codwutygodniowe koncerty?

- Na jakiej podstawie Urząd Miejski w Chojnicach podjął decyzję o wsparciu inwestycji, jaką jest zakup organów dla kościoła gimnazjalnego? Czy decyzję tę poprzedzały jakiekolwiek konsultacje społeczne z mieszkańcami Chojnic, dotyczące preferencji kulturalnych i zapotrzebowania na poszczególne formy rozrywki? Jeśli tak, to na której pozycji potrzeb kulturalnych chojniczan znalazły się koncerty organowe? Jeśli nie, to dlaczego Miasto inwestuje 250.000 zł (co stanowi równowartość ¼ rocznego budżetu Chojnickiego Domu Kultury) bez zbadania potrzeb mieszkańców?

4) KOLĘDY – festiwal

Jak poinformowano mieszkańców Chojnic na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Chojnicach (dnia 9.10.2013 roku): od 11 do 15 grudnia br. w Chojnicach i Brusach odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Kolęd Ludowych, podczas którego wystąpią zespoły m.in. z Białorusi, Ukrainy i Serbii. Inicjatorem wydarzenia jest pan Władysław Czarnowski oraz zespół Krebane. Gala finałowa festiwalu zaplanowana jest na dzień 15 grudnia godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej w Chojnicach. To duża możliwość promocyjna dla miasta, ponieważ koncert będzie rejestrowany przez stację telewizyjną TVP Polonia, a wyemitowany w wigilię oraz pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Dnia 8.10.2013 roku portal chojnice24.pl poinformował także: -Ta inicjatywa prowadzi do dużej promocji Chojnic, bo koncert galowy w bazylice pokaże TV Polonia w wigilię, pierwsze i drugie święto – informuje burmistrz Arseniusz Finster. Choć granty dawno zostały rozdzielone, to miasto wysupła pomoc na zorganizowanie festiwalu.

W związku z powyższymi informacjami bardzo proszę o przesłanie skanu umowy pomiędzy organizatorami festiwalu kolęd a TVP Polonia, w której zawarte są zapisy o emitowaniu transmisji z koncertów przez TVP Polonia w wigilię oraz święta Bożego Narodzenia (lub skan innego dokumentu potwierdzającego tę informację), a także o odpowiedź na następujące pytania:

- Jaką kwotę z budżetu Miasta „wysupła” Urząd Miejski w Chojnicach na wsparcie organizacji festiwalu? W jakim trybie przyznana zostanie dotacja skoro konkursy ofert zostały już w roku 2013 zakończone a pula na małe granty wyczerpana? Kto podjął decyzję o wsparciu festiwalu kolęd? Czy jednoosobowo zrobił to burmistrz Arseniusz Finster, czy też decyzję tę podjęli lub opiniowali radni Rady Miejskiej?

Jednocześnie, na podstawie art. 14 ust. 1 powołanej ustawy, wnoszę o przesłanie mi kopii (skanów) w/w dokumentów oraz odpowiedzi na zadane pytania na podany powyżej adres e-mailowy.

Z poważaniem

Radosław Sawicki


Fotogaleria:
Pliki do pobrania:
wniosek o udzielenie informacji publicznej (49 kB)

Drukuj treść

Zobacz archiwum