Wspólna Ziemia - Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne

Warning: strtotime(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /var/www/vhosts/wspolnaziemia.org/httpdocs/Smarty-2.6.26/libs/plugins/shared.make_timestamp.php on line 34 Warning: strftime(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /var/www/vhosts/wspolnaziemia.org/httpdocs/Smarty-2.6.26/libs/plugins/modifier.date_format.php on line 53 2016-02-29 - Muzeum Mitologii Słowiańskiej (1%)

Pomóż nam stworzyć pierwsze w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej przekazując na ten cel 1% swojego podatku. Wystarczy w rocznym rozliczeniu PIT wpisać w odpowiednią rubrykę numer KRS naszego stowarzyszenia: 0000213821.

Dzieci w polskich szkołach uczą się o Zeusie, Jowiszu i Odynie. Nikt nie opowiada im jednak o Światowidzie i panteonie bogów słowiańskich. Chcemy przyczynić się do tego, aby wiedza o słowiańskiej mitologii była wiedzą powszechną, tak jak jest to w przypadku znajomości mitologii greckiej, rzymskiej czy nordyckiej.

Skorzystaj z bezpłatnego programu do rozliczenia on-line PITa za rok 2015.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej to niekomercyjny projekt, którego głównym celem jest szeroko zakrojona edukacja historyczno – kulturalna. Poprzez atrakcyjne ekspozycje, fachowe wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne chcemy popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian.

Na początku 2016 roku ogłosiliśmy światu nasz pomysł i zainicjowaliśmy działania na rzecz powołania pierwszego w Polsce i Europie muzeum, które w sposób merytoryczny i atrakcyjny opowiadać będzie o zachowanych śladach słowiańskiej mitologii. Chcemy, aby powstało ono na południu Borów Tucholskich. Obecnie poszukujemy odpowiedniej lokalizacji. Prowadzimy rozmowy z kilkoma samorządami, do których zwróciliśmy się z prośbą o pomoc w znalezieniu najdogodniejszego miejsca.

Muzeum ma mieć co najmniej 300 metrów kwadratowych powierzchni. Zamierzamy eksponować w nim zarówno wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych, związanych z przedchrześcijańskimi wierzeniami Słowian, jak i pokazywać ślady słowiańskiej mitologii utrwalone we współczesnych dziełach plastycznych, muzycznych czy literackich. Nie będziemy unikali także wskazywania okruchów dawnych wierzeń przmyconych do dzisiejszej masowej kultury. Zatem obok kopii Światowida ze Zbrucza, w muzeum naszym będzie miejsce na reprodukcje inspirowanych mitologią słowiańską grafik Iwana Bilibina czy na plansze z popkulturowych komisków z Babą Jagą w jednej z ról. Muzeum Mitologii Słowiańskiej ma być atrakcyjnym i niepowtarzalnym produktem turystycznym, który w sposób nowoczesny i interesujący popularyzował będzie wiedzę o przedchrześcijańskiej kulturze duchowej Słowian.

Szukając najlepszej lokalizacji dla naszego muzeum, jednocześnie planujemy strategię finansowania całego przedsięwzięcia. Jest to spore wyzwanie. Remont i adaptacja pomieszczeń, opracowanie koncepcji merytorycznej muzeum, zakup i montaż eksponatów, kampania promocyjna – wszystko to wymaga dużych nakładów finansowych. Pieniądze na utworzenie Muzeum Mitologii Słowiańskiej planujemy pozyskać z krajowych i unijnych dotacji. Na nasze szczęście w połowie 2016 roku ogłoszonych zostanie wiele konkursów, których zakres tematyczny pozwoli nam ubiegać się o dofinansowanie.

Niestety, każda dotacja wymaga także wkładu własnego, który w jakiś sposób musimy zorganizować i zabezpieczyć w budżecie przedsięwzięcia. W związku z tym zwracamy się z prośbą do każdego, komu podoba się nasza idea i kto nam kibicuje: przekaż 1% swojego podatku na rzecz utworzenia Muzeum Mitologii Słowiańskiej (KRS: 0000213821).

Fotogaleria:


Wiadomość pochodzi z serwisu wspolnaziemia.org